Hanna - 2011-04-18 10:34:20

Moi Drodzy!
Aktualny pomysł na zaistnienie w Zjeździe został przedstawiony przez SAP w kwietniu 2011r i przewiduje zorganizowanie panelu w którym udział mają wziąć 4 osoby + moderator.referaty byłyby na ok. 25 - 30 minut.Całość panelu ma trwać ok. 3 godzin wraz z dyskusją.
Mam więc do wszystkich Was pytanie - czy macie może jakiś pomysł na tytuł panelu?Ja osobiście uważam,że powinno być o sprawach aktualnie nas nękających i nurtujących,trzeba to tylko ubrać w słowa.Ja też teraz głowię się nad tematem.
I sprawa następna - kto z Was chciałby wystąpić na zjeździe z referatem?
Czekam na odpowiedż do czwartku  21 kwietnia 2011r do godziny 12.00.Po tym terminie musimy juz przedstawic propozycje do SAPu.
Serdecznie pozdrawiam
Hanna

monika Kielce - 2011-04-18 11:38:01

Pierwszy problem, który mi sie nasunął to szeroko rozumiana kwestia e-administracji, nowelizowania pod tym kontem przepisów kancelaryjno-archiwalnych także w naszym sektorze, elektroniczny obieg dokumentów itd. Ciagle chyba jest to spore dla nas wyzwanie, a uciec sie przed tym nie da.

Pozdrawiam Monika Marcinkowska

tersul - 2011-04-19 09:57:19

Witam archiwistów z naszego kręgu! Myślę,że zjazd we Wrocławiu jest bardzo ważny. Nasze forum też zasługuje na uwagę. Ja myślę, że powinniśmy zastanowić się nad naszym  usytuowaniem w tradycji  instytucji w których funkcjonujemy, a nowymi wyzwaniami jaki przed nami się pojawiają. Może tytuł "Tradycja wobec wyzwań przyszłości" byłby dobry? Omówić powinniśmy np. nasz charakterystyczny i niepowtarzalny zasób, kontekst współczesnej pracy, a więc organizacyjno- prawne nowości i oczywiście sprawy komputeryzacji z towarzyszącą jej digitalizacją. Mam jeszcze jedną propozycję. Rozmawiałam ostatnio z Panem Biernatem z NDAP na temat naszych problemów z pracami magisterskimi. Powiedział, że spawa jest poważna, że wie, ale należałoby uruchomić ministerstwo. On chciałby, by sekcja wystosowała stosowne pismo do niego, to on ruszyłby do ministerstwa . Ja czekam na wsparcie w tym temacie. Wezmę się za to w maju! Z tego też mógłby być jakiś komunikat na wrocławskim zjeździe. Pozdrawiam Teresa Suleja

Hanna - 2011-04-20 14:38:20

Moi Drodzy!
Dziekuję za propozycje.Czekam na dalsze głosy
Pozdrawiam
Hanna

monika Kielce - 2011-04-20 15:09:42

Jeśli to mieści sie w formule panelu mogę napisac coś o digitalizacji zasobów archiwów instytucji nauki i kultury. Czy dygitalizujemy, jeśli tak to co, jaki jest tego cel itd.


Co do prac dyplomowych wiem, że w wyniku spotkania pokontrolnego z przedstawicielem AP w Kielcach nasza Pani Rektor planowała  ten problem postawić na spotkaniu KRASP. Zorientuję się jak to wygląda.

Pozdrawiam Monika Marcinkowska

K.Binda - 2011-04-21 10:03:08

Problem prac dyplomowych to nasz chleb powszedni. Byłbym jednak ostrożny z ich wyłączną elektronizacją. Przy cyfryzacji w uczelniach technicznych panują mocne tendencje do przenoszenia zadań archiwum do działów informatycznych, które nie są (z założenia) nastawione na długookresowe przechowywanie danych, a na ich bieżące udostępnianie i zapezpieczenie.

Sądzę, że powinniśmy rozwijać zalecenia dotyczące postępowania z elektroniczną postacią pracy, nie rezygnując (na razie) z formy papierowej. Może ktoś bardziej biegły spróbuje zastosować istniejące standardy (np. te funkcjonujące w nowej instrukcji kancelaryjnej, lub inne np. ISAD, Dublin Core 2) opisu dla teczki studenckiej zawierającej prace dyplomową? Wiem, że niektóre archiwa uczelniane już w praktyce stosują swoje wzorce metadanych (np. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)

Nazwa panelu: może Informatyzacja dokumentacji nauki i kształcenia?

Hanna - 2011-04-22 10:29:43

Dzięki za uwagi.Temat pana Karola jest dobry na kolejną konferencję.We Wrocławiu będziemy równiez te sprawy omawiać.Myślę ,ze będzie na to sporo czasu w czasie panelu.
Po konsultacjach telefonicznych i mailowych proponuję temat zaproponowany przez Teresę: Tradycja wobec wyzwań przyszłości.
Czytajcie forum, za chwilę bedzie o Przemyślu!

tersul - 2011-05-12 10:52:22

Ja chcę powrócić do problemu prac magisterskich i dyplomowych. Jak długo powinny być przechowywane, bo jak uczy doświadczenie prace z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych wykorzystywane są jedynie dla celów sentymentalnych. Te z lat siedemdziesiątych czasami mają charakter bardzo źródłowy i bywają wykorzystywane do porównań ze współczesnymi ustaleniami badawczymi. Nam wydaje się, że okres 50 lat dla ich przechowywania jest zbyt dużym wyróżnieniem. Tym bardziej,że współczesne prace pisane są często w oparciu przede wszystkim o wigipedię i wiedzę uzyskiwaną z internetu z niewielkimi uzupełnieniemi jakiś własnych analiz. Podobnie jest z pracami licencjackimi. Ja chciałaby prosić o odpowiedź na kilka pytań w tym temacie: jaki jest roczny napływ prac dyplomowych i magisterskich? - jaka ich część jest oceniona na bardzo dobry. czy jakoś nawet wyróżniona?  Czy możnaby skrócić okres ich przechowywania na nośniku papierowym i sformułować propozycję do ilu lat (prosiłabym o potraktowanie osobno  licencjatów, osobno  prac magisterskich). Pragnę bowiem przygotować pisemną propozycję naszego środowiska w tym temacie i skierować ją do p. Biernata. Dotychczasowe zarządzenia są dość kostyczne, czy nie warto by zawalczyć o liberalniejsze przepisy. Bardzo proszę o możliwie szybkie wypowiedzi (tak do 20 maja). Szersze listy proszę adresować  na moją pocztę: tersul@archiw.uni. wroc.pl . Pozdrawiam Teresa

https://wymarzonezdjecia.pl/przegrywanie-minidv-wi klubcsr.pl Cynkowanie galwaniczne catering w warszawie wzory-zaproszen-slubnych.eu